Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Νότιος Όμιλος
Ο Πρωτέας συνέχισε τις νίκες και παρέμεινε μόνος πρώτος, παρόλο που για ένα ημίχρονο κοντραρίστηκε από την ΑΓΕΧ με 47-79. Όσο η Μαγαλιού (30π) ήταν ζεστή ο Ιπποκράτης ήταν κοντά αλλά και μπροστά στο σκορ (33-34 στο ημίχρονο). Από κει και πέρα το Ελληνικό έσφιξε την άμυνα του καθώς είχε περισσότερες λύσεις στο πάγκο και κέρδισε 79-67.
Στο Κοντόπευκο ο ΠΑΣ αντιστάθηκε στην Αγία Παρασκευή για ένα ημίχρονο αλλά το συγκρότημα του Θάνου με ένα εκπληκτικό 3ο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση πήρε μεγάλη διαφορά και καθάρισε το παιγνίδι (72-53). Να σημειώσουμε ότι αυτή τη νίκη οι παίκτριες και το τεχνικό τιμ την αφιερώνουν στην Ελεονώρα Μαγιντόμπε για τις δύσκολες ώρες που περνάει ο αδελφός της.
Ματς για γερά νεύρα έγινε στα Πατήσια οπού ο Σπόρτιγκ επικράτησε της Νίκης Λευκάδας 83-80 (κ.α.73-73) έχοντας σε πολύ καλή μέρα Πετυχάκη και Καπερώνη (25π) και απομακρύνθηκαν στην βαθμολογία από τις τελευταίες θέσεις. Εύκολο πρωινό για την ΑΕΝΚ που επέστρεψε στις νίκες εναντίον του Απ. Πάτρας με 74-33.

ΑΓΕΧ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ...47-79
ΕΛΛΗΝΙΚΟ-ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ...79-67
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ...72-53
ΣΠΟΡΤΙΓΚ-ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ...83-80 (κ.α. 73-73)

Βόρειος Όμιλος
Με νίκες προχώρησαν οι πρωτοπόροι του Βορείου Ομίλου. Ο Παναθλητικός πέρασε από την Κομοτηνή με 53-83, ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε εύκολα 52-87 των Σερρών, οι Τιτάνες κέρδισαν εντός έδρας τον Μ. Αλεξ. Εχεδώρου 67-30 και το Ρύσιο πήρε το διπλό στην Λάρισα εναντίον της Ολυμπιάδας με 42-57. ΜΕΝΤ και Πυλαία κέρδισαν την Πράσινη Γωνιά (73-43) και ΠΑΟΚ Δυτ. Μακ. (35-96) αντίστοιχα