Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2012

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Τέσσερα παιγνίδια διεξήχθησαν σήμερα για την 14η αγωνιστική. Ο Αθηναϊκός επικράτησε του φορμαρισμένου (τον τελευταίο καιρό) Πανιωνίου, οι Εσπερίδες συνέχισαν να είναι στην δεύτερη θέση μετά την νίκη τους 69-52 επί του Απ. Πτολεμαϊδας. Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 55-43 και σκαρφάλωσε στην 4η θέση ισοβαθμώντας με τον Πανιώνιο. Ο ΔΑΣΑΛ επικράτησε του ΠΑΟΚ στα Λιόσια 62-55 και μοιράζεται την 6η θέση με την ΦΕΑ.

Το νικηφόρο σερί του Πανιώνιου τελείωσε, το αντίστοιχο του Αθηναϊκού συνεχίζεται. Σε ένα παιγνίδι που κυριάρχησε η αστοχία ο Αθηναϊκός επικράτησε 57-49 παίρνοντας ανάσα στο τέλος. Εγκλωβισμένος στην ζώνη του Πανιωνίου δε μπορούσε να βρει λύσεις παρά μόνο από την Κωτσόπουλος που ξελάσπωσε σε δύσκολες στιγμές την ομάδα της. Από την άλλη ο Πανιώνιος βρέθηκε να έχει την Johnson σε άσχημη μέρα που μαζί με την αστοχία σε βολές (σε κρίσιμα σημεία) αλλά και σε εντός παιδιάς σουτ στοίχισε την έκπληξη για την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: 57-49
19-17, 34-29, 44-39, 57-49
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζευγώλης): Handy 6, Λύμουρα 15 (2), Χατζηνικολάου 9, Κωτσοπούλου 19 (5), Perostiyiska 8, Κεχαγιά, Κυριακοπούλου.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παππάς): Αξιοπούλου 3, Τασουλή, Johnson (1), Παπαμιχαήλ 17, Θεοδωρομανωλάκη, Milkova 13, Γιαννακοπούλου 3.

Παρά το κακό πρώτο μισό και από τις δύο ομάδες, ο Παναθηναϊκός κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει περισσότερο την άμυνά του αλλά και να βρει λύσεις στην επίθεση απέναντι σε μια ΦΕΑ που είχε καλύτερη την Νένα Νικολαϊδου  απελπιστικά μόνη της να προσπαθεί σε επίθεση και άμυνα. Το 40-31 της τρίτης περιόδου αντικατόπτριζε την εικόνα του παιγνιδιού. Η ΦΕΑ προσπάθησε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση της νίκης αλλά δεν κατάφερε. Χαρακτηριστικό του παιγνιδιού ήταν η κυριαρχία του Παναθηναϊκού στον αέρα (44-28) και η αριθμητική υπεροχή του στα επιθετικά ριμπάουντ που του χάρισαν παραπάνω επιθέσεις.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ: 55-43
9-6, 19-19, 40-31, 55-43
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαντούρα): Βλάνη 9 (1), Σπαθάρη 7 (1), Μαγκλάρα 3, Χαβαλέ 6, Ντέλβα 19, Κόνιαλη 4, Κοσμά 7,  Σλούκα.
ΦΕΑ (Καπογιάννη): Σταμάτη 6, Δελή 11(1), Ρετζεμπέρη 2, Νικολαΐδου 17, Ρούσσου, Χαλιβέρα 5, Στεφανίδου 2.

Ενώ ξεκίνησε καλά ο ΔΑΣΑΛ, στα μέσα της πρώτης περιόδου ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και όχι μόνο πήρε την πρωτοπορία στο σκορ αλλά και διεύρυνε την διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +9 (16-25). Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου είχε την ίδια εικόνα αφού ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά μια διαφορά 9 πόντων. Εκεί όμως ο ΔΑΣΑΛ πάτησε γκάζι και πρώτα ισοφάρισε και στο τέλος του ημιχρόνου πέρασε μπροστά με 33-31. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαμε τις ανατροπές που έγιναν στο πρώτο. Ο ΔΑΣΑΛ επέβαλλε τον ρυθμό του διατηρώντας διαφορές 6-8 πόντων που παρά την προσπάθεια των παικτριών του Δεμερτζή δεν έπεσε και έτσι γράφτηκε το τελικό 62-55.

ΔΑΣΑΛ – ΠΑΟΚ: 62-55
16-25, 33-31, 51-45, 62-55
ΔΑΣΑΛ (Γιαννουλάκης): Χριστακοπούλου, Παυλοπούλου 4, Ναβροζίδου, Καλαμπάκου 6, Τσιχριτζή, Ζαχαράκη, Δίελα 13 (1), Ανωγειαννάκη 12, Πλανέτα 27 (15 ριμπ.), Βούλγαρη.
ΠΑΟΚ (Δεμερτζής): Σταμολάμπρου 4, Αυτζή 8, Σπανίδου 4, Γιαννόπουλου 7 (1), Βουλγαράκη 6, Ντέιβις 17 (3), Μπαρνς 9.

Στην Καλλιθέα οι Εσπερίδες είχαν θεωρητικά το πιο εύκολο έργο απέναντι στον Απ. Καλαμαριάς που ναι μεν παρατάχθηκε με την Bustos αλλά και με απουσίες βασικών παικτριών. Οι παίκτριες του Λειβάδη είχαν από την αρχή την πρωτοπορία στο σκορ και μόνο στο πρώτο ημίχρονο είχαν αντίσταση από τις φιλοξενούμενες. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Εσπερίδες αύξησαν την διαφορά τους και πανηγύρισαν άλλη μια νίκη με σκορ 69-52.

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ – ΑΠ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 69-52
27-20, 42-29, 62-40, 69-52.
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Λειβάδης): Καλογήρου 2, Αμανατίδη, Αθανασίου 5 (1), Λουκάτου 7 (1), Σπίνου 2, Μουζάκη 4, Λουκά, Καλοπιτά 6 (1), Νιάρχου 2, Ντάνχαμ 15, Ουίλιαμς 26.
ΑΠ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Mαυρίδης): Μπούστος 2, Καζαντζή Β. 18 (4), Καζαντζή Σ. 7, Καλαντίδου 10, Ταμουτσέλη 13, Ευσταθίου, Καζαντζή Σπ. 2.