Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2012

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Σημαντικά διπλά για Εσπερίδες και Παναθηναϊκό χθες. Η ΦΕΑ παίζοντας στο δεύτερο ημίχρονο πολύ καλά έκανε το ντέρμπι περίπατο. Εύκολο απόγευμα για Αθηναϊκό. Ο Απ. Καλαμαριάς νίκησε τον Απ. Πτολεμαϊδας παίρνοντας διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σήμερα στο παιγνίδι που έκλεισε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής ο Πανιώνιος δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον ΔΑΣΑΛ.

Στον Αγ. Δημήτριο έγινε το αμφίρροπο ματς της αγωνιστικής αφού χρειάστηκε ένα σουτ στο τέλος της Σπαθάρη για να κλειδώσει τη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό πως καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά στο παιγνίδι. Πρώτες σκόρερ για τις νικήτριες, η Σπαθάρη και Delva με 15π. ενώ για της ηττημένες η Γκοτζή 18π και Μίχου 17(1).

ΚΡΟΝΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 62-70
24-22, 39-38, 52-53, 62-70
ΚΡΟΝΟΣ (Νανάκος): Γκοτζή 18, Βροχίδου 5(1), Κωνσταντίνου, Νταή 3(1), Κακλέα, Μίχου 17(1), Vukicevic 11.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαντούρα): Βλάνη 8(2), Σπαθάρη 15(3), Μαγκλάρα 9, Χαβαλέ 2, Delva 15, Κόνιαλη 4, Κοσμά 9(1), Σλούκα 8, Χριστινάκη.

Στην Πυλαία η Αθανασίου πήρε το όπλο της (6/8 τριπ) και η συνήθης ύποπτη Williams προσέθεσε άλλο ένα double-double (26π.-18 ριμπ.). Έτσι ήρθε άλλο ένα ροζ φύλλο για την ομάδα του Λειβάδη που μετά από 2 ήττες επανήλθε στις νίκες. Για τον ΠΑΟΚ καλύτερες η Davis (23π) και Σταμολάμπρου (10π)

ΠΑΟΚ-ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ: 59-69
10-10, 27-33, 40-48, 59-69
ΠΑΟΚ (Δεμερτζής): Σταμολάμπρου 10(2), Αυτζή 6, Σπανίδου 9, Γιαννοπούλου 6, Βουλγαράκη 5, Davis 23(3), Αγγελίδου, Τσελεμπή.
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Λειβάδης): Καλογήρου 11(1), Αθανασίου 18(6), Λουκάτου 2, Σπίνου, Καλοπίτα, Νιάρχου, Dunham 10, Williams 26.

Ο Αθηναϊκός διεύρυνε το νικηφόρο σερί του στην Α1 επικρατώντας αυτή την φορά του Άρη με 63-43. Οι πρωταθλήτριες προσπάθησαν να τρέξουν αφού στον αέρα δεν είχαν κανένα πρόβλημα σε άμυνα και επίθεση εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Άρη. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν το 1 εύστοχο τρίποντο και από τις δύο ομάδες. Πρώτη σκόρερ για τον Αθηναϊκό η Handy (16π.) ενώ από τον Άρη η Μούλη (12π.)

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΑΡΗΣ: 63-43
13-7, 29-16, 41-27, 63-43
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζευγώλης): Perostiyiska 8, Λύμουρα 4, Χατζηνικολάου 11(1), Κοτσοπούλου 11, Τρέμκατζη, Handy 16, Βλάχου 2, Κυριακοπούλου 5.
ΑΡΗΣ (Κωτούλης): Πολύχρου, Συρρά 5, Γούναρη, Roush 2, Σταυρίδου 6, Κατωπόδη 1, Τράντα 6, Μούλη 12, Σκιαδοπούλου 11.

Στη Ν. Φιλαδέλφεια θα γινόταν το πιο ενδιαφέρον ματς πριν αρχίσει η αγωνιστική. Η ΦΕΑ παρά το κλειστό πρώτο ημίχρονο κατόρθωσε να πατήσει γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ (28-13 γ' περίοδος) έκανε το σκορ 50-33. Από κει και πέρα όλα ήταν εύκολα και το τελικό 65-47 έσβησε την ήττα του πρώτου γύρου. Σταμάτη (23π), Χαλιβέρα (13π), Νικολαϊδου (12π. 11 ριμπ. 4 κλεψ.) ήταν οι πρώτες σκόρερ ενώ για τον Αστέρα οι: Μέλνικα και Jones (10π.)

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ: 65-47
11-9, 22-20, 50-33, 65-47
ΦΕΑ (Καπογιάννη): Σταμάτη 23(3), Δελή 11(3), Ρετζεμπέρη 2, Νικολαϊδου 12(1), Ρούσσου 4, Βαλαντάση, Χαλιβέρα 13(2), Στεφανίδου.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΕΞ. (Κεραμιδάς): Δασκαλοπούλου 6, Χαρίτου, Χαλιβελάκη, Βλάχου, Gartrell 9(1), Μέλνικα 10, Δάφκου 4, Χαϊκάλη 8(1), Jones 10.

Οι δύο ουραγοί του πρωταθλήματος αναμετρήθηκαν στην Καλαμαριά χθες. Νικήτρια η γηπεδούχος ομάδα. Παρότι η ομάδα του Μαυρίδη είχε συνέχεια το προβάδισμα οι παίκτριες της Πτολεμαϊδας αντιστέκονταν. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως οι "Πόντιες" καθάρισαν το ματς (20-4 σκορ 4ης περιόδου) και επικράτησαν με 52-32. Πρώτες σκόρερ απο την Καλαμαριά οι: Ψυχογιού 14(1), Βασιλειάδου 12, και Νικολαϊδου 10. Για την Πτολεμαϊδα οι: Καραδήμα, Χωλοπούλου (8π.) και Αθανασιάδου 6π.

ΑΠ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΑΠ. ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: 52-32
16-12, 26-22, 35-28, 52-32
ΑΠ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Μαυρίδης): Καζαντζή Β. 2, Καζαντζή Σ. 6, Καλαντίδου, Νικολαϊδου 10, Βασιλειάδου 12, Ψυχογιού 14(1), Ταμουτσέλη 8, Ευσταθίου, Καζαντζή Σπ.
ΑΠ. ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Κούκος): Παπαδημητρίου, Κοζαίτση, Παπαβασιλείου 2, Δεληγιώργη, Λογδανίδου 4, Αθανασιάδου 6(1), Καραδήμα 8(2), Σαρβάνη, Χωλοπούλου 8(2), Κοτούλα 4, Πισιάνη.

Σήμερα έγινε το τελευταίο παιγνίδι της αγωνιστικής ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον ΔΑΣΑΛ. Ο Πανιώνιος επικράτησε 73-58 έχοντας από την αρχή την πρωτοπορία στο σκορ. Η τριάδα Johnson, Milkova (20π) και Παπαμιχαήλ (13π) σημείωσαν τους 53 από τους 73 πόντους της ομάδας και την κράτησαν  στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Από τον ΔΑΣΑΛ πρώτες σκόρερ οι: Διέλα 19(2) και Planeta 14(1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΔΑΣΑΛ: 73-58
17-12, 33-23, 49-38, 73-58
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παππάς): Τσιαντή, Αξιοπούλου 6, Τασουλή, Γιαμπάνη 4, Johnson 20(2), Παπαμιχαήλ 13, Milkova 20 (12 ριμπ.), Τετενέ 2, Ανδρουλάκη, Γιαννακοπούλου 4.
ΔΑΣΑΛ (Γιαννουλάκης): Χριστακοπούλου, Παυλοπούλου 6, Ναβροζίδου, Καλαμπάκου 8, Σιδέρη 2, Τσιχριτζή, Ζαχαράκη 6, Διέλα 19(2), Ανωγιαννάκη, Planeta 14(1), Βούλγαρη 1, Μάρκου 2.