Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου 2010

ΕΛΛΑΔΑ - ΗΠΑ: 73-99

Όλοι στην αποστολή της Εθνικής γνώριζαν ότι η αρχή θα ήταν δύσκολη απέναντι στην Αμερική. Το ζητούμενο από αυτό το παιγνίδι ήταν η απόκτηση εμπειρίας που θα χρησιμεύσει για τη συνέχεια.

Γνωρίζοντας την αδυναμία της Εθνική μας η Αμερική "χτύπησε" κάτω από το καλάθι. Ενδεικτική η στατιστική στα επιθετικά ριμπάουντ (5-18) αλλά και ο ρυθμός που επέβαλλε από το 5ο λεπτό του αγώνα. Η Εθνική προσπάθησε να είναι κοντά στο σκορ, όμως η υπεροπλία της Αμερικής κάτω από τα καλάθια και κάποια λάθη στην επίθεση έφεραν μπροστά στο ημίχρονο την αντίπαλη ομάδα με 52-35.
Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο μοτίβο. Καλτσίδου (21π. 5/6 1π, 5/10 2π, 2/9 3π, 7 ριμπ, 5 ασ) και Μάλτση (29π. 1/2 1π, 5/9 2π, 6/7 3π, 2 ριμπ, 5 κλεψ) προσπαθούσαν κυρίως να κρατήσουν την Ελληνική ομάδα επιθετικά.
Το τελικό 73-99 αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, όμως το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα τώρα αρχίζει για την ομάδα του Κ. Μίσσα.

Αύριο (21:15) αντίπαλος της Εθνικής θα είναι η Γαλλία με απούσες από αυτό το ματς την Grounda και την Gomis. Εκτός από τον στόχο της πρόκρισης θα ναι και μια ευκαιρία να "εκδικηθεί" για τον περσινό χαμένο προημιτελικό στο Eurobasket που μας άφησε εκτός 4αδας.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι: Εlena Chernova (RUS), Fernando Jorge Sampietro (ARG) και Robert Paulik (CZE)