Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου 2010

Σενεγάλη - Ελλάδα: 68-83

Η Ελλάδα πήρε την πολυπόθητη νίκη και πέρασε στις "12" καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Επικράτησε της Σενεγάλης 68-83 (29-40).
Η Εθνική από την αρχή είχε τον έλεγχο του αγώνα αφού δεν έχασε ποτέ την πρωτοπορία στο σκορ και με κύριο εκφραστή την Μάλτση  στην επίθεση (15π.) αλλά και καλύτερη συνεργασία στην άμυνα έκλεισε το ημίχρονο στο +11 (29-40).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά κυμάνθηκε στους 10-12 π. και μόνο 3' πριν το τέλος της περιόδου η Σενεγάλη μείωσε σε 42-49. Σε εκείνο το σημείο δύο τρίποντα από την Μάλτση και μια βολή από την Χατζηνικολάου έφεραν ξανά την διαφορά στο +14 (42-56) κόβοντας την όποια διάθεση της Σενεγάλης να επιστρέψει στο παιγνίδι έστω και αν υπήρχε άλλο ένα δεκάλεπτο.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Κ. Μίσσα συνέχισε να έχει αλλά και διεύρυνε το προβάδισμα φθάνοντας στο τελικό 68-83.
Η Εθνική μας στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία, την Λευκορωσία και τον Καναδά.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι: Tomas Jasevicius (LTU), Shoko Suguro (JPN), Gabriel Chiel Baum Spalter (URU)
Τον αγώνα παρακολούθησαν 1.015 θεατές.
Τα δεκάλεπτα: 13-22, 16-18, 18-19, 21-24.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Gaye): Diame, Traore A. 13(1), Gueye 4, Dieng 4, Diatta 2, Traore 14, Sarr 4, Sy 10, Senghor 2, Diop 9, Diouf B. 6(1)
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλέντζου 9, Δημητράκου 4, Χατζηνικολάου 9, Καλτσίδου 7(1), Μάλτση 31(7), Παπαμιχαήλ 11, Λύμουρα 2, Σωτηρίου 1, Soulis 9.

Στο παιγνίδι για την πρώτη θέση του ομίλου η Αμερική νίκησε την Γαλλία εύκολα με 81-60.