Τρίτη 28 Σεπτεμβρίου 2010

ΚΑΝΑΔΑΣ - ΕΛΛΑΔΑ: 52-57

Η Ελλάδα κέρδισε τον Καναδά και απομένει η νίκη αύριο με την Λευκορωσία (15:30 sport+) για να περάσει στις "8" καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.
Έχοντας ως βάση την άμυνα (σε ένα κακό επιθετικά και από τις δύο ομάδες παιγνίδι) η Εθνική μας μπήκε μπροστά στο σκορ από την αρχή του παιγνιδιού και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 7-12. Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο τέμπο με πολύ προσπάθεια στην άμυνα για να περιοριστούν τα ατού της ομάδας του Καναδά. Ένα τρίποντο της Καλέντζου 46'' πριν το τέλος του ημιχρόνου έφερε την Εθνική στην μεγαλύτερη μέχρι εκείνη την στιγμή διαφορά (20-28).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κ. Μίσσα έδειχνε να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιγνιδιού αφού η διαφορά έφθασε μέχρι και τους 13 πόντους (29-42 2'41'' πριν το τέλος του 10λέπτου). Και ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με το 37-44, στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική "κόλλησε" στο σκορ για 4' και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Καναδάς να μειώσει σε 44-47 5'18'' πριν το τέλος. Άμεσα η Ελλάδα έκανε ένα σερί 0-5 φέρνοντας το σκορ στο 47-52 με τρίποντο της Καλέντζου και 2 βολές της Παπαμιχαήλ. Ένα τρίποντο, όμως,  της Gabriele και 2 βολές της Phillips διαμόρφωσαν το 52-53 33'' πριν τη λήξη του αγώνα. Η νίκη ήρθε στα χέρια μας αφού η Παπαμιχαήλ με σουτ από μέση απόσταση έκανε το 52-55 14'' και χάρις στο άστοχο τρίποντο της Chapdelaine και τις δύο βολές (μετά από ριμπάουντ) της Χατζηνικολάου γράφτηκε το τελικό 52-57
Να σημειωθεί ότι η Nicole Soulis δεν έπαιξε λόγω του τραυματισμού στον δεξί ώμο από το παιγνίδι με την Αυστραλία.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι: Vicente Bulto (ESP), Fernando Jorge Sampietro (ARG) και Shoko Suguro (JPN).