Παρασκευή 19 Ιουνίου 2009

Το ταξίδι...συνεχίζεται

Για άλλη μία φορά η ομάδα της Σλοβακίας δεν στάθηκε εμπόδιο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Πριν απο λίγο η Εθνική κέρδισε 59-64 την Σλοβακία και έτσι πάει αύριο στον τελικό για την 5η θέση με αντίπαλη την Ιταλία (κέρδισε στην παράταση 68-66 την Λετονία). Με νίκη (που όλοι ευχόμαστε) η Εθνική θα πάρει το εισιτήριο της απευθείας πρόκρισης στο Παγκόσμιο της Τσεχίας του χρόνου αλλά και στο επόμενο Ευρωμπάσκετ το 2011.

Ο έλεγχος των ριμπάουντ και η καλή άμυνα έδωσαν το προβάδισμα στο α' ημίχρονο για την Εθνική έχοντας ξανα το προβάδισμα απο το 6ο λεπτό του 1ου 10λεπτου και κλείνοντας το ημίχρονο με +7 (25-32) αφού καθόλη την διάρκεια το συγκρότημα του Κ.Μίσσα ήταν μπροστά στο σκορ και με 10 πόντους (22-32).

Στην επανάληψη το παιγνίδι είχε τον ίδιο ρυθμό μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου σε εκείνο το σημείο η Σλοβακία με ένα 10-0 πέρασε μπροστά (45-39) τελειώνοντας το δεκάλεπτο προηγούμενη 47-42.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με την απάντηση των Ελληνίδων στο σερί της Σλοβακίας με ένα 0-8 με γκολ-φάουλ της Καλέντζου (47-50). Το παιγνίδι για 3'30'' πήγαινε πόντο-πόντο αλλά κρίθηκε υπέρ της Εθνικής χάρις στην ευστοχία των παικτριών μας στις ελεύθερες βολές (συνολικά 27/32), αλλά και στα λάθη (8) που έκαναν σε εκείνο το σημείο οι Σλοβάκες.

Πρώτες σκόρερ για την Ελλάδα ήταν οι: Μάλτση 23(4), Καλέντζου 21(1) και Καλτσίδου 8.
Για την Σλοβακία σκόραραν οι: Gyurcsi 23(2), Laskova 9(1) και Kupcikova 8
ΣΛΟΒΑΚΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ...59-64 (25-32)
11-17, 25-32, 47-42, 59-64
ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Chatman): Borovickova, Τetemondova 5 (1), Κupcikova 8, Ζirkova 2, Carnoka 2, Vynuchalova 2, Palusna 2, Laskova 9 (1), Jursenkova 4, Hrickova 2, Gyurcsi 23 (2).
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλέντζου 21 (1), Δημητράκου 1, Χατζηνικολάου 5, Καλτσίδου 8, Μάλτση 23 (4), Παπαμιχαήλ 4, Σωτηρίου, Κοσμά 2.