Δευτέρα 8 Ιουνίου 2009

Με το δεξί η Εθνική Γυναικών

Με τον καλύτερο τρόπο η Εθνική Γυναικών άνοιξε την διοργάνωση νικώντας την Ουγγαρία με 59-43. Η Εθνική έλεγξε απο τα πρώτα λεπτά τον αγώνα και δεν άφησε το περιθώριο στις Ουγγαρέζες πιέζοντας στην άμυνα αφού η ομάδα μας υπολείπεται σε ύψος και όγκο της αντίπαλης ομάδας. Χαρακτηριστικό της καλής αμυντικής λειτουργίας ήταν οι 12 πόντοι που σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο η Ουγγαρία (34-12). Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Lazlo Ratgeber προσπάθησε να πιέσει καταφέρνοντας να μειώσει το σκορ, που είχε εκτοξευτεί μέχρι και τους 24 πόντους (38-14), σε 46-35 στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου. Εκεί όμως μια βόμβα τριών πόντων της Καλέντζου και σε συνδυασμό με την άμυνα των Ελληνίδων παικτριών επανέφερε την διαφορά στους 20 πόντους (59-39) χαρίζοντας τελικά τη νίκη στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.
Πρώτες σκόρερ για την ομάδα μας ήταν η Μάλτση και η Καλτσίδου με 19π. και για την Ουγγαρία η Fegyverneky 11π. και η Vajda 9π.
Επόμενο παιγνίδι για την Ελλάδα είναι αύριο στις 18.00 με αντίπαλο της Εθνική ομάδα της Πολωνίας.

Ελλάδα-Ουγγαρία 59-43 (34-12)
16-4, 34-12, 44-32, 59-43

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλέντζου 9 (3), Δημητράκου, Χατζηνικολάου 2, Καλτσίδου 19 (2), Μάλτση 19 (1), Παπαμιχαήλ 8, Λίμουρα, Σωτηρίου 2, Βλάχου.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ratgeber): Fegyverneky 11 (1), Englert 1, Nemeth, Ujhelyi 4, Horti 4, Horvath, Honti 2, Vida 7 (1), Vajda 9 (1), Krivacevic, Bujdoso 7 (1).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Στο άλλο παιγνίδι του ομίλου η Λετονία δεν συνάντησε καμιά δυσκολία και επικράτησε της Πολωνίας 86-52 (42-22). Πρώτες σκόρερ
για την Λετονία ήταν οι: Jekabsone-Zogota 20π. και Basko 18π. και
για την Πολωνία οι: Kobryn 15π. και Μieloszynska 7π.