Πέμπτη 18 Ιουνίου 2009

Μπράβο κορίτσια!!!

Κοντά σε μία πολύ μεγάλη επιτυχία βρέθηκε η Εθνική γυναικών πριν απο λίγο. Έχασε απο την Γαλλία έπειτα απο ένα συγκλονιστικό παιγνίδι καθ'όλη την διάρκεια του 51-49. Χαρακτηριστικό του αμφίρροπου ματς ήταν η συνεχής εναλλαγή του σκορ (το προβάδισμα άλλαξε 18 φορές) και οι μικρές διαφορές (+5 43-48 για την Εθνική μας, +4 6-2 για την Γαλλία).
Oι Ελληνίδες παίκτριες απο την αρχή πίεσαν στην άμυνα και αυτό είχε αποτέλεσμα αφού εκτός των δύσκολων σουτ που έκαναν οι Γαλλίδες, τις ανάγκασαν να κάνουν 16 λάθη στο α' ημίχρονο (23 συνολικά). Στην επίθεση τα μακρινά σουτ κυρίως στο 1ο 10λεπτο δεν μας βγήκαν (0/7 3π.) αν και στην δεύτερη περίοδο με συνεχόμενα τρίποντα των Καλτσίδου και Δημητράκου έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στην Εθνική.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς η πίεση στην άμυνα συνεχίστηκε αναγκάζοντας την αντίπαλη ομάδα να προσπαθεί να διασπάσει την ζώνη με τρίποντα (1/12 μεχρι εκείνο το σημείο) και σε συνδυασμό με τις πιο σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να είναι κοντά ή και μπροστά στο σκορ κλείνοντας το δεκάλεπτο 37-34 υπέρ της Γαλλίας.

Το 4ο 10λεπτο ανήκε (κατα το μεγαλύτερο μέρος του) στην Εθνική παίζοντας στην επίθεση πολύ έξυπνα και συνεχίζοντας την ίδια τακτική στην άμυνα κατάφερε να αποσπαστεί με την μεγαλύτερη διαφορά στο παιγνίδι (43-48 2'44'' πριν την λήξη). Εκεί οι Γαλλίδες με δύο σερί τρίποντα (Dumerc και Lepron) έβαλαν την Γαλλία μπροστά στο σκορ γράφοντας το τελικό 51-49 και αφού είχε την ευκαιρία η Ελλάδα να ισοφαρίσει δύο φορές (Παπαμιχαήλ και Καλέντζου).

Στο τέλος οι παίκτριες αλλά και ο πάγκος της Εθνικής διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τη μη κατακύρωση τεχνικής ποινής σε παίκτρια της Γαλλίας που κλώτσησε τη μπάλα πριν τελειώσει το ματς, πράγμα που δεν έκαναν δεκτό διαιτητές και γραμματεία.

-Αύριο η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει την Σλοβακία 13:30.

ΓΑΛΛΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ...51-49 (22-21)
10-7, 22-21, 37-34, 51-49.

ΓΑΛΛΙΑ (Vincent): Yacoubou-Dehoui 4, Miyem, Μelain 4, Gruda 16, Hermouet, Dumerc 6 (2), Gomis, Lepron 7 (1), Godin 4, Ndongue 8, Lardy 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλέντζου 3, Δημητράκου 7 (1), Χατζηνικολάου, Καλτσίδου 10 (1), Μάλτση 18 (1), Παπαμιχαήλ 6, Λύμουρα, Σωτηρίου 5 (1), Κοσμά.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Στον άλλο συγκλονιστικό προημιτελικό η Ρωσία κέρδισε στην παράταση την Λετονία 69-64 (53-53 κ.α.) και πέρασε στην επόμενη φάση μαζί με Λευκορωσία, Ισπανία και Γαλλία.