Τετάρτη 5 Αυγούστου 2009

Στους "8" η Εθνική κορασίδων

Αφού η Τσεχία για άλλη μια φορά μας έκανε την χάρη (βλ. Εurobasket Γυναικών) και κέρδισε την Πολωνία, με την σειρά του το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε εύκολα της Λιθουανίας με 65-37 και πέρασε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει το Βέλγιο (7/8 15:15).
Οι Ελληνίδες παίκτριες πήραν απο νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και δεν το έχασαν μέχρι το τέλος του αγώνα (αν εξαιρέσουμε το πρώτο μισό του αγώνα, όπου η Λιθουανία προσπαθούσε να είναι κοντά στο σκορ).
Στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως απο το 5' και μετά η Ελλάδα πάτησε γκάζι και ξέφυγε στο σκορ κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 49-31. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και έτσι δόθηκε η ευκαιρία στα κορίτσια που δεν ειχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής έως τώρα να παίξουν, αλλά και να ξεκουραστούν οι βασικές.

Πάντως πολλά κοινά είχε η πρόκριση των κορασίδων στους "8" με αυτή των γυναικών (πριν λίγο καιρό στη Λετονία). Η ομάδα που έβαλε το χεράκι της για να προκριθούμε ήταν και στις 2 περιπτώσεις η Τσεχία η οποία κέρδισε και στις 2 διοργανώσεις την Πολωνία, της οποίας το αρνητικό αποτέλεσμα μας χάρισε την πρόκριση στα προημιτελικά.

Πρώτες σκόρερ για την Εθική μας ήταν οι: Σπανού 21, Καμπουράκη 14 (1), Πολιτοπούλου 11 (2) και Πατεράκη 11 (1) ενώ για την Λιθουανία πρώτες σκόρερ ήταν οι: Zelnyte 14 και Kazlauskaite 10.

ΕΛΛΑΔΑ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: 65-37 (30-23)
20-11, 30-23, 49-31, 65-37

Ελλάδα: Καμπουράκη 14 (1), Σαρτζετάκη, Πολιτοπούλου 11 (2), Κανταρά, Ζαχαράκη, Χολοπούλου 3, Σλούκα 5 (1), Σπυροπούλου, Σπανού 21, Χατζηγιακουμή, Πατεράκη 11 (1), Κόρμπου.
Λιθουανία: Slederyte 2, Kruckauskaite, Liubachonskyte, Sukyte 1, Baronenaite, Jackevic, Aleksaite 2, Kazlauskaite 10, Balioukonyte, Zilinskaite 8, Zelnyte 14, Zurauskaite.