Κυριακή 9 Αυγούστου 2009

7η η Εθνική Κορασίδων

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αφού επικράτησε της Τσεχίας με 59-54 (28-23) κατακτώντας την 7η θέση στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Η Εθνική μας είχε τον έλεγχο του αγώνα στο α' ημίχρονο αφού σε επίθεση και άμυνα βρισκόντουσαν λύσεις και έτσι διατηρούσε μια διαφορά 7-10 πόντων κλείνοντας τελικά το ημίχρονο με 28-23.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ελληνίδες παίκτριες συνέχισαν να εχουν το προβάδισμα στο σκορ έχοντας ως μεγαλύτερη διαφορά το +8 (35-27, 5'52'' πριν την λήξη του γ' δεκαλέπτου) με τρίποντο της Χατζηγιακουμή. Απο εκείνη την στιγμή και μετά οι παίκτριες της Τσεχίας με ενα σερί 1-12 όχι μόνο πλησίασαν στο σκορ αλλα και πέρασαν με την λήξη της τρίτης περιόδου (36-39). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για περίπου 3'30'' ώσπου η Τσεχία πήρε μια μικρή διαφορά την οποία συντήρησε για 3' αφού 3 απανωτά τρίποντα των Χατζηγιακουμή (2) και Καμπουράκη γύρισαν το παιγνίδι υπέρ της Εθνικής μας 1'11'' πριν το τελος του αγώνα. Το καθαρό μυαλό αλλα και κάποιες κρίσιμες βολές στο τελευταίο λεπτό έδωσαν στην Ελλάδα τη νική και παράλληλα την 7η θέση.

Πρώτες σκόρερ για την Εθνική ήταν οι: Χατζηγιακουμή 16 (4τρ.- 4ριμπ.- 1 κλεψ.), Σπανού 12 (11 ριμπ.- 1ασ.- 2 κλεψ.- 1κοψ.) και απο την Τσεχία οι: Vyoralova 15(2), Selucka 13.

ΕΛΛΑΔΑ-ΤΣΕΧΙΑ: 59-54 (28-23)
15-9, 28-23, 36-39, 59-54

ΕΛΛΑΔΑ: Καμπουράκη 3(1), Σαρτζετάκη, Πολιτοπούλου 7, Κανταρά 3, Ζαχαράκη, Χωλοπούλου 5(1), Σλούκα 6(2), Σπανού 12, Χατζηγιακουμή 16(4), Πατεράκη 7, Κόρμπου.
ΤΣΕΧΙΑ: Zoubkova 2, Selucka 13, Adamcova, Vojtkova 8, Vyoralova 15(2), Vackova, Satoranska 5, Ondrejkova, Strmiskova, Vesela 6, Pohunkova 5(1), Bakajsova.
Συγχαρητήρια κορίτσια και εις ανώτερα!!!