Τρίτη 19 Οκτωβρίου 2010

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ: 61-70

Η Sparta&k Moscow είναι από χθες η τροπαιούχος του Super Cup που έγινε στον Αγ. Θωμά επικρατώντας του Αθηναϊκού με 61-70.

Η Ρώσικη ομάδα είχε από την αρχή το προβάδισμα και με τις Quinn και Jekabsone-Zogota να σκοράρουν είχαν μια μικρή διαφορά συνέχεια στο σκορ στο αφού ο Αθηναϊκός έβρισκε πάντα λύσεις κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 14-18. Παρόμοιο σκηνικό και μέχρι το πεντάλεπτο της Β' περιόδου. Από κει και πέρα η τετράκις Πρωταθλήτρια Ευρώπης πάτησε γκάζι και με ένα σερί 0-12 έχτισε μια διαφορά που στο τέλος του ημιχρόνου αυξήθηκε γράφοντας το 26-41.
Με φόρα ξεκίνησε η Sparta&k το δεύτερο ημίχρονο φθάνοντας την διαφορά ακόμα και στους 21π. (28-49 5'13''). Ο Αθηναϊκός 1'55'' πριν το τέλος άρχισε να ανακάμπτει. Με ένα επιμέρους σκορ 17-3 μείωσε την διαφορά 5'39'' πριν το τέλος σε 61-55 και έτσι το παιγνίδι για τα τελευταία λεπτά έγινε αμφίρροπο. Όμως η Ρώσικη ομάδα είχε καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά και έτσι επικράτησε του Αθηναϊκού κατακτώντας το Super Cup με 61-70.
MVP του αγώνα ήταν η  Noelle Quinn (18π., 7 ριμπ., 6 ασίστ). Τον αγώνα παρακολούθησαν 800 θεατές.

Διαιτητές ήταν οι: Anna Cardus (ESP), Maja Vukanovic (SRB), Maka Kupatadze (GEO).
Τα δεκάλεπτα: 14-18, 12-23,20-17, 15-12.
SONY ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κτιστάκης): Καλέντζου 12(2), Λύμουρα 2, Χατζηνικολάου 9, Καραμπατζάκη, Soulis 5(1), Σωτηρίου 12(2), Κεχαγιά 4, Kress 8, Κοσμά, Riley 3, Davis 6.
SPARTA&K MOSCOW (Chatman): Prince 6, Vieru, Korstin 15, Milovanovic 4, Ruzanova 2, Osipova 7, Jekabsone-Zogota 10(2), Sokolovskaya 8(2), Quinn 18(1).