Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2009

Αποτελέσματα Τοπικών Κατηγοριών

Α' ΕΣΚΑ - 7η αγωνιστική

Ο Μελάς σταμάτησε το αήττητο του Περιστερίου κερδίζοντας 59-36 αφού είχε τον έλεγχο του αγώνα απο την αρχή και στο 4ο δεκάλεπτο αύξησε την διαφορά δίνοντας μεγαλύτερη έκταση στο σκορ. Η Δάφνη πέρασε απο το Μετς επικρατώντας του αξιόμαχου Θρίαμβου με 61-84. Η διαφορά ήρθε στο 4ο δεκάλεπτο αφού στα προηγούμενα 30 λεπτά ο Θρίαμβος μπήκε παθιασμένα και προηγείτο στο σκορ μέχρι το ημίχρονο, στο 3ο δεκάλεπτο η Δάφνη μπήκε μπροστά αλλά με μικρή διαφορά. Στα άλλα παιγνίδια τα φαβορί δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες. Μελίσσια, Γαλάτσι και ΑΕΝΚ επικράτησαν των Δ.Δαφνίου (63-37), ΑΕΚ Περιστερίου (65-18) και Προμηθέα (56-28) αντίστοιχα.

Β' ΕΣΚΑ - 7η αγωνιστική

Αγωνιστική των δυνατών παιγνιδιών και των παραπόνων προς την διαιτησία θα μπορούσε να χαρακτηρίστει αυτή που πέρασε. Ο Παπάγου συνέχισε το αήττητο σερί επικρατώντας του Ζωγράφου με 52-42, "δραπέτευσαν" με το διπλό Κουκουβάουνες ( τις Αμαζόνες 66-75) και Αμύντας (τον Αρη Πετρούπολης 57-65). Ο Αίολος έπιασε στην βαθμολογία την Τούφα αφού επικράτησε 45-39, μαζί τους και η Παλατιανή που κέρδισε τον Φιλαθλητικό στην έδρα του με 49-59. Ο Αγ. Θωμάς δεν συνάντησε προβλήματα με τη Ν.Ιωνία επικρατώντας 28-61.

Γ' ΕΣΚΑ - 5η αγωνιστική

Αήττητοι, μετά και το πέρας της 5ης αγωνιστικής, Κορωπί και Αγ.Νικόλαος Παλλ. στους δύο ομίλους της κατηγορίας. Στον πρώτο όμιλο, εύκολο απόγευμα για την Ακαδημία ενώ στις νίκες επέστρεψε ο Τρίτωνας. Στον δεύτερο όμιλο η ΜΕΝ Ιλίου (το Ηράκλειο 53-44) έπιασε τις Σχ. Μωραϊτη (έχασαν απο το Μαρούσι 35-58) στην δεύτερη θέση. Με νίκη συνέχισε και η Εστία Φιλίας (κέρδισε την Ροδόπολη 46-22).