Τετάρτη 8 Ιουλίου 2009

Στους "8" οι Νεανίδες

Νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης πέτυχε η Εθνική Νεανίδων σήμερα επί της Δανίας με 72-53 (40-40).

Η Εθνική ήταν απο νωρίς μπροστά στο σκορ και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα σε ένα ανοιχτό πρώτο ημίχρονο και για τις 2 ομάδες. Οι Δανέζες, όμως, έβρισκαν τον τρόπο και πάντα πλησιάζαν στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο στο 40-40.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική έσφιξε την άμυνα της και περιόρισε κατά πολύ τις Δανέζες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η αντίπαλη ομάδα να σκοράρει 7 πόντους στην τρίτη περίοδο και 6 στην τέταρτη περίοδο ενώ η Εθνική πέτυχε 11 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Πρώτες σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν οι: Καβάσιλα 20 (12 ριμπ.), Νικολοπούλου 13 (11 ασίστ) και Τσουκαλά 13 (8 ριμπ.) ενώ απο την Δανία οι: Krogh 21(2), Pedersen 11(2), Tobiasen 11.

ΕΛΛΑΔΑ-ΔΑΝΙΑ: 72-53 (40-40)
21-17, 40-40, 51-47, 72-53

ΕΛΛΑΔΑ: Πάνου 6(1), Νικολοπούλου 13, Βουλγαράκη 10, Γκρίτζα 4, Τράντα 6(1), Καβάσιλα 20, Τσουκαλά 13.
ΔΑΝΙΑ: Formann 3(1), Krogh 21(2), Ostergaard, Pedersen 11(2), Fogelstrom, Jensen 2, Dokkedal 5, Tobiasen 11.

H Eθνική μας θα παίξει την Παρασκευή στα προημιτελικά με το νικήτη του αγώνα Σλοβενίας-Ουγγαρίας (13:30).