Τρίτη 17 Μαρτίου 2009

Final4 Κυπέλλου ΕΣΚΑ Γυναικών

A' Hμιτελικός

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 69-49 (48-29)

Για πολλούς μπορεί να ήταν ο τελικός, αλλά η κληρωτίδα είχε άλλη άποψη και έτσι οι 2 ομάδες ήταν το ένα ζευγάρι των ημιτελικών. Ο Ιωνικός είχε πάρει τον αέρα απο το Περιστέρι καθώς στα 2 ματς του πρωταθλήματος το είχε κερδίσει. Απο την άλλη, το Περιστέρι ήθελε να δείξει, αν και στόχος του είναι η άνοδος στην Α2, ότι μπορεί να φθάσει στο τελικό.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν μονόλογος για το Περιστέρι καθώς μπήκε πολύ δυνατά σε άμυνα και επίθεση και με την ευστοχία τους κυρίως στα σουτ 3 πόντων έχτισαν μια διαφορά η οποία έφθασε στο τέλος του ημιχρόνου να είναι 19 πόντους (48-29). Ο Ιωνικός προσπαθούσε με την Μουστάκα και την Αθανασίου αλλά ήταν απελπιστικά μόνες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός "έσφιξε" την άμυνα του και η διαφορά έπεσε στους 15π. εκεί όμως έχασε 4 συνεχόμενες επιθέσεις και σε συνάρτηση με την έλλειψη αλλαγών το Περιστέρι ξαναπήρε διαφορά και δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα.
Καλύτερες για την ομάδα του Περιστερίου ήταν οι Εμμανουήλ, Αγρογιάννη, Χαραλαμπάκη και Τουμπογιάννη. Απο τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Αθανασίου και Μουστάκα.

Διατητές: Γρίβα, Γολεγού
(25-14, 48-29, 58-41, 69-49)

ΓΣ Περιστερίου (Κολτσίδας, Φασούρας): Αγρογιάννη 13(1), Τουμπογιάννη 10(2), Αντωνογιαννάκη 4, Λαζάρου 4, Εμμανουήλ 9, Πετράκη 2, Χρονοπούλου 6, Μπακαλέξη 6, Χαραλαμπάκη 13(3)

Ιωνικός Ν.Φ. (Μαντζάκος): Αθανασίου 19(4), Παπαδοπούλου 5, Ασλάνα, Μαυροειδή, Μουστάκα 18(2), Κασνέστη 5, Κριθήμου 2.

Β' Ημιτελικός

ΑΕΣ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ - ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ 54-56 (42-45)

Το αουτσάιντερ (Θρίαμβος) ήθελε πιο πολύ τη νίκη απο το φαβορί (Γαλάτσι). Η ομάδα του Θριάμβου μπήκε απο νωρίς δυνατά στο παιγνίδι και είχε το προβάδισμα στο σκορ καθώς με σωστές συνεργασίες στην επίθεση αλλά και με την πολύ καλή αμυντική λειτουργία (κυρίως πάνω στην Γκόγκου). Στο μεγαλύτερο διάστημα η διαφορά έφθασε μέχρι και τους 12 πόντους. Κάποιες βιαστικές επιθέσεις, όμως, έδωσαν στο Γαλάτσι την ευκαιρία να μειώσει το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου (42-45).
Στο δεύτερο ημίχρονο ο προπονητής του Γαλατσίου διάλεξε μια άμυνα ζώνης για να αντιμετωπίσει τον Θρίαμβο αλλά εκεί οι παίκτριες της ομάδας του Ν.Κόσμου έδειξαν ωριμότητα, γύριζαν υποδειγματικά τη μπάλα και τελείωναν τις περισσότερες επιθέσεις καταστρέφοντας τα όποια σχέδια είχε κάνει το Γαλάτσι στην ανάπαυλα. Και εκεί που όλοι πίστευαν ότι το παιγνίδι έχει τελειώσει κάποια επιπόλαια λάθη απο μεριάς Θρίαμβου, έφεραν το Γαλάτσι ξανά κοντά στο σκορ και με τρίποντο (κακώς μέτρησε, αφού πάταγε) της Φλίγκου έγινε το 54-54, 6'' πριν τελειώσει ο αγώνας. Σε αυτό το σημείο ανέλαβε δράση η Αγγελίδη που με 2 εύστοχες βολές (σε φάουλ που έκανε η Γκόγκου) και με το κόψιμο σε σουτ της Καμπούρη σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό με σκορ 54-56. Με την λήξη του παιγνιδιού παίκτριες και πάγκος πανηγύρισαν έξαλλα την μεγάλη επιτυχία τους και χειροκροτήθηκαν απο τον κόσμο.
Για την ομάδα των Σοϊλεμετζίδη-Χρυσοβιτσιάνου δεν υστέρησε καμία παίκτρια έχοντας για πρώτες σκόρερ τις Αγγελίδη 19 (3), Γκολιά Ι. 12 (1) και Σχίζα 9. Απο την ομάδα του Γαλατσίου ξεχώρισαν οι Γκόγκου 15, Ρουμπελάκη 11 (1) και Φλίγκου 10 (1).

Διατητές: Καπνιά, Βικτωράτου
(13-17, 32-36, 42-45, 54-56)
ΠΑΟ Θρίαμβος (Σοϊλεμετζίδης, Χρυσοβιτσιάνος): Γκολιά Μ. 2, Χαλιβίδου 3, Μεϊμάρογλου 6, Αγγελίδη 19(3), Παπά 3(1), Γκολιά Β., Γκολιά Α., Κορδάτου 2, Γκολιά Ι. 12(1), Σχίζα 9.

ΑΕΣ Γαλατσίου (Χρυσικάκης): Κικιβαράκη, Γκόγκου 15, Φλίγκου 10(1), Φουράκη 7, Φράγκου 5(1), Καμπούρη 6, Ρουμπελάκη 11(1).

Τελικός

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ 74-62 κ.α. 60-60 (30-37)

Παιγνίδι για γερά νεύρα ήταν ο τελικός μεταξύ Περιστερίου-Θριάμβου ο οποίος κρίθηκε στην παράταση με νικήτρια την ομάδα του Περιστερίου.
Το παιγνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τα μέσα, περίπου, της πρώτης περιόδου (11-12). Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Θρίαμβος άλλαξε την άμυνά του σε ζώνη. Αυτό αποσυντόνισε την ομάδα του Περιστερίου και έτσι το σκορ με την λήξη του δεκαλέπτου ήταν 15-22.
Η άμυνα ζώνης συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο για τον Θρίαμβο και με αιχμή τις Αγγελίδη-Σχίζα η ομάδα του Ν. Κόσμου πήρε μια διαφορά 11 πόντων αφού οι παίκτριες του Περιστερίου δεν έβρισκαν τρόπο για να διασπάσουν την ζώνη. Ο προπονητής του Περιστερίου, μετά το time out που πήρε, έδωσε εντολή για πίεση σε όλο το γήπεδο πράγμα που απέφερε καρπούς κλείνοντας το ημίχρονο με τον Θρίαμβο να προηγείται στο σκορ (30-37).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η πίεση, από μεριάς Περιστερίου, συνεχίστηκε και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των παικτριών του Θριάμβου και την ευστοχία, μείωσε κι άλλο την διαφορά. Η ομάδα των Σοϊλεμετζίδη-Χρυσοβιτσιάνου προσπάθησε να «παγώσει» τον ρυθμό και έφερε τις παίκτριες τους προηγούμενες στο σκορ με 46-51 στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Περιστερίου με επιμέρους σκορ 12-0 έκανε το 46-51 του 3ου 10λεπτου 58-51 και έβαζε γερές βάσεις για τη νίκη. Ο Θρίαμβος δεν είχε πει, όμως, την τελευταία του κουβέντα παρότι σκόραρε τους πρώτους του πόντους 4΄ πριν τελειώσει ο αγώνας και με τρίποντο της Αγγελίδη ξαναπήρε τα ηνία στο σκορ (58-59). Τα τελευταία δευτερόλεπτα και για τις δύο ομάδες ήταν συγκλονιστικά. Η Γκολιά Ι. κλέβει τη μπάλα και παίρνει φάουλ (χωρίς όμως να σφυριχτεί αντιαθλητικό) κάνοντας το 58-60 αφού ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές. Η Εμμανουήλ 10΄΄ πριν τη λήξη με μπάσιμο ισοφάρισε 60-60. Ο Θρίαμβος είχε την τελευταία επίθεση και την ευκαιρία να κερδίσει. Η Αγγελίδη γνωρίζοντας ότι η άμυνα του Περιστερίου θα προσαρμοστεί πάνω της έβγαλε την Γκολιά Μ. μόνη της, δίνοντάς την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, αλλά το άστοχο σουτ οδήγησε τις ομάδες στην παράταση.
Στην παράταση, το 5ο φάουλ της Σχίζα, η κούραση (από τον Θρίαμβο) αλλά και η θέληση του Περιστερίου έγειραν τη πλάστιγγα προς την ομάδα των δυτικών προαστίων και έτσι κατέκτησε το κύπελλο με το σκορ 74-62 με τις παίκτριες του Περιστερίου να πανηγυρίζουν έξαλλα.
Πρώτες σκόρερ για την ομάδα του Περιστερίου ήταν οι Αντωνογιαννάκη 16, Χαραλαμπάκη 15(1) και Εμμανουήλ 11.
Για την ομάδα του Θριάμβου, που καταχειροκροτήθηκε στο τέλος απο φιλάθλους και αντιπάλους, σκόραραν οι Αγγελίδη 21(3), Σχίζα 16 και Μεϊμάρογλου 13.

Διαιτητές: Σκούτας, Καραβίτης, Μανωλόπουλος
15-22, 30-37, 46-51, 60-60(κ.α.), 74-62

ΓΣ Περιστερίου (Κολτσίδας, Φασούρας): Αγρογιάννη 9, Ντακόλια, Τουμπογιάννη 6, Λαζάρου 8, Εμμανουήλ 11, Αντωνογιαννάκη 16, Πετράκη, Χρονοπούλου 2, Μπακαλέξη 7, Μπενέκη, Χαραλαμπάκη 15(1), Τουλιάτου.

ΠΑΟ Θρίαμβο
ς (Σοϊλεμετζίδης, Χρυσοβιτσιάνος):
Γκολιά Μ. 7(1), Χαλιβίδου 1, Μεϊμάρογλου 13, Αγγελίδη 21(3), Παπά, Γκολιά Β., Σκιαδοπούλου, Κορδάτου 2, Γκολιά Ι. 2, Σχίζα 16.