Πέμπτη 26 Φεβρουαρίου 2009

Έφθασε στην πηγή, αλλά νερό δεν ήπιε...

Κι όμως, ο Αθηναϊκός άγγιξε το θαύμα.
Παραλίγο να συντελεστεί μια απο τις μεγαλύτερες ανατροπές στο γυναικείο μπάσκετ σήμερα στον Βύρωνα. Ο Αθηναϊκός έφθασε πολύ κοντά στην πρόκριση (87-64, 58'' πριν το τέλος) αλλά 6 πόντοι (89-69) του στέρησαν το όνειρο.
Από την αρχή η ομάδα του Βύρωνα ήταν μπροστά στο σκορ με πιεστική άμυνα και με σωστές επιθετικές συνεργασίες που στόχευαν στην Davis και με την Gearlds να "πυροβολεί" απο μακρία έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος στο σκορ 40-30. Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα του Αθηναϊκού αποσυντόνισε ακόμα περισσότερο τις παίχτριες της Dynamo και έτσι άρχισε να ανεβαίνει η διαφορά τελειώνοντας το 3ο δεκάλεπτο με 64-48. Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα (16-17 πόντοι) ώσπου 2'35'' πριν την λήξη του παιγνιδιού η Davis με ένα goal-foul έφερε την διαφορά στους 20π (83-63). Aπό κει και πέρα το ματς ήταν ρώσικη ρουλέτα με την ομάδα της Dynamo να είναι εύστοχη απο την γραμμή του φάουλ σε κρίσιμα σημεία.
Οι 400 φίλαθλοι που παρακολούθησαν το παιχνίδι έδωσαν βροντερό παρών υποστήριξαν και χειροκρότησαν την ομάδα του Αθηναϊκού.
Για τον Αθηναϊκό πρώτες σκόρερ ήταν οι: Davis 26, Γκουζίνη 21 (1), Gearlds 16 (3) και Δασκαλοπούλου 11 (2)
Για την Dynamo πρώτες σκόρερ ήταν οι: Vizbariene 17 (1), Psareva 12 και Valuzyte 12 (1).